Below is a list of the recent appointments and assignments as set by Bishop Gregory V. Palmer and the Appointive Cabinet. If you have any questions please email Jill Philipp, Dir. of District and Episcopal Administrative Services. You can access the 2023 Appointments list and the Extension Ministries appointments list, effective July 1, 2023, online by clicking here. 

Bishop Gregory V. Palmer announces the following appointments and assignments:     

 

February 2024   
NameAppointment/Assignment         District Date
Joshua WynnMonroe StreetMRDFebruary 15, 2024
Weyman McGuireHopeGMD          January 1, 2024
Kurt TomlinsonShilohGMDJuly 1, 2024
Ernest Ologo    BradenMRDMarch 15, 2024       
Craig ArnoldAshville Zion and Emmanuel CirclevilleSRDJuly 1, 2024
Andre FosterFelicityGMDJanuary 14, 2024
Scott HicksJamestownGMDJanuary 1, 2024
Jeremy MoyersMaple GroveORDJuly 1, 2024
January 2024   
NameAppointment/Assignment         District Date
Frank KampelSt. ParisWLDJanuary 1, 2024
David L. Brown JacksontownORD          January 1, 2024
Theresa Wallington-TiptonParkviewORDJanuary 1, 2024
Don Wallick     WestgateORDJanuary 1, 2024       
December 2023   
NameAppointment/Assignment               District Date
Mark RaakerCoburnHRDJanuary 1, 2024
Anthony Thomas Community UMC BrookvilleGMD          January 1, 2024
Timothy BuchananSt. Paul StoutsvilleSRDJanuary 1, 2024
Mark Damschroder        NormandyGMDJanuary 1, 2024       
Charlene MillerCustar/South LibertyMRDDecember 1, 2023
Paul Sittison StarkMonfort HeightsGMDJanuary 1, 2024
James StilwellMercerWLDDecember 1, 2023
November 2023   
NameAppointment/Assignment               District Date
Matthew Crawford    Clark's Chapel (Athens)HRD          October 15, 2023
Christopher ThackerUpper Rivers Ministries ChargeMRDNovember 1, 2023
George Reed           Paulding/Payne St. PaulMRDDecember 1, 2023       
Amanda StufflebeamLafayette - LondonWLDNovember 1, 2023
James BrownDeshler New BeginningsMRDNovember 1, 2023
Katharine SteeleAssoc. Dir. Wesley FoundationEXTOctober 1, 2023
Sara McSwordsBelovedWLDSeptember 10, 2023
David HubbardMarietta FaithHRDOctober 15, 2023
Steven RudisillNew Church StartGMDJanuary 1, 2024
John RansomOrientSRDDecember 1, 2023
Cecil ThompsonEpworthMRDJanuary 1, 2024
October 2023   
NameAppointment/Assignment               District Date
John Foster       Roundhead, Mt. Zion HardinWLD          October 1, 2023
Rodney BrowerLewistown Trinity, West LibertyWLDOctober 1, 2023
James Rawlins             ClarksvilleSRDOctober 1, 2023       
Henry SpauldingHope Canal WinchesterORDOctober 1, 2023
Oscar BickerdtOstrander/New DoverORDOctober 1, 2023
David HubbardMarietta FaithHRDOctober 1, 2023
Eva Marie WolfeCroton, Bennington ChapelORDNovember 1, 2023
Briana GeigerBethel Forder BridgeMRDNovember 1, 2023
September 2023   
NameAppointment/Assignment               District Date
C. Mark FuerstenauSpencerville TrinityWLDSeptember 1, 2023
Daniel Fuchs        Smith ChapelHRD          September 1, 2023
William MaynardPhilo, South ZanesvilleHRDSeptember 1, 2023
Peter Smith                Corning BethanyHRDSeptember 1, 2023       
Benjamin LowellPowell MemorialMRDSeptember 1, 2023
Justin McCallWhitehouse ZionMRDSeptember 1, 2023
Mark ArmstrongGreenfield FirstHRDOctober 1, 2023
Miriam AultMutual GraceWLDOctober 1, 2023
Camisha ChambersOlentangy River DistrictORDSeptember 1, 2023
Charlene MillerSouth Liberty, CusterMRDSeptember 15, 2023
Rachel MillerWes Path WLDAugust 21, 2023
July 2023   
NameAppointment/Assignment               District Date
Jennifer E. Miller                  Hicksville/EdgertonMRD          July 15, 2023
Pamela BraterOkeanaGMDJuly 1, 2023
Rodney Brower                 Frazeysburg HRDJuly 1, 2023       
James LambertThe PlainsHRDJuly 1, 2023
Christian TaylorVan Wert FirstWLDJuly 1, 2023
Kateri Lucy CrawfordAthens FirstHRDJuly 15, 2023
Sungkyoon ParkFranklin HopeGMDJuly 1, 2023
Carrie JenaCincinnati New DayGMDJuly 1, 2023
Steven FewellClaibourne/York CenterWLDJuly 1, 2023
Christofer SmithPostonHRDJuly 16, 2023
David JacksonAsbury/StarrHRDJuly 1, 2023
Michael MenrathBethel/Pine Grove ChargeHRDJuly 1, 2023
Norman Moxley IIUnionGMDJuly 1, 2023
Mary KaySharonMRDJuly 15, 2023
Abigail AdamsLakeview Christ/Rum CreekWLDJuly 15, 2023

GMD = Great Miami River District

HRD = Hocking River District

MRD = Maumee River District

ORD = Olentangy River District

SRD = Scioto River District

WLD - Western Lakes District

EXT = Extension Ministry Appointment

Previous Districts:

CAN = Capitol Area North District
CAS = Capitol Area South District
FTH = Foothills District
MWD = Maumee Watershed District
MIV = Miami Valley District
NWP = Northwest Plains District
ORV = Ohio River Valley District
SHV = Shawnee Valley District